Termék kereső
Ok
Probléma kereső
Ok
Termékcsoportok
AKCIÓ
Termékcsomagok
XL-XXL
Vitastiq-vitamin nyomon követő
M Essence Bio gomba
Purex Phase program
Immunrendszer
Stressz
Tisztítókúra
Szív és érrendszer
Húgyúti panaszok
Mozgásszervi panaszok
Vérszegénység
Változókor
Teák és különleges ivólevek
Arc- és testápolás, kozmetikumok
Szájápolás
Gyógykozmetikumok
Levegőtisztítás
Magnetoterápia
Elektroszmog és egyéb sugárzások
Réztextíliák
Családtervezés
Tisztítószerek
Emésztőrendszer
Információs anyagok
Oktatási anyagok
Szuperélelmiszerek

Ahhoz, hogy tudatosan táplálkozzunk, előbb tisztában kell lennünk az alapokkal, azaz milyen típusú élelmiszerek léteznek és azok milyen jellemzőkkel bírnak.

Nézzük sorra a különböző csoportokat a táplálkozási piramis alapján!



Az egészséges étrend alapját képező élelmiszerek legfontosabb csoportját a gabonafélék, és az abból származó termékek alkotják. Ilyenek a lisztből készült pékáruk (kenyér, kifli, péksütemények…), tészták, a rizs … stb.

Könnyen emészthető, gyorsan felszívódó szénhidrátot (más néven: keményítőt) tartalmaznak. A gabonafélék liszt formában körülbelül 75%-ot, összehasonlításul a főzelékekben és a zöldségfélékben csak kb. 5% a keményítőtartalom. A gabonafélék értékes növényi fehérjeforrások. Jelentős a B1-, B2-, B6- és E-vitamintartalmuk ezen kívül káliumot, magnéziumot, és kalciumot biztosítanak a szervezet számára.

A teljes kiőrlésű gabonaféléknek és az ebből készült termékeknek jellemző összetevője az élelmi, diétás rost. A barna és magos változatok sokkal több ilyen rostot tartalmaznak ezért fogyasztásuk sokkal inkább ajánlott. A rostok a gabonafélék, zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök alkotórészei, amit a szervezet nem tud megemészteni, lebontani. Megfelelő folyadékfelvétellel kedvezően hatnak a bélműködésre, nekik köszönhetően nem alakul ki a székrekedés. Minél több étkezés tartalmazzon valamilyen formában magas keményítő- és élelmi rost tartalmú gabonaipari terméket, illetve ebből készült ételt.

Ezekből egyszeri fogyasztásra ajánlott napi mennyiség:

- 4-5 dkg: kenyér, kifli, kalács, korpás pogácsa, müzli stb.

- Rizs, tészta, tarhonya - nyersen mérve - 5 dkg legyen.

- A savanyított tejtermékekbe tehetünk zabkorpát, búzakorpát, különböző pelyheket.


Rendszeres fogyasztása elengedhetetlen az egészséges élethez! A zöldség- és főzelékfélék, illetve a gyümölcsök naponta 4-5 alkalommal szerepeljenek az étrendünkben. Ez lehet hogy soknak tűnik, de nassolás helyett egy almát, körtét, az évszaknak megfelelő gyümölcsöt, vagy zöldséget rágcsáljunk inkább! Ehetjük nyersen, párolva, főzve, sütve, vagy salátának elkészítve. Egyszeri alkalomra javasolt mennyiség: 10-15 dkg. Mit jelent ez a gyakorlatban? Például: 1 nagyobb almát, 1 körtét vagy őszibarackot; 1 narancsot, banánt, 1 fürt szólőt… Zöldségekből: egy nagyobb zöldpaprikát, 2 paradicsomot, 1 nyers karalábét, répát… stb. Nyersen ha gyermekeinket kiskorukban erre és nem a cukorra, meg csokira szoktatjuk hihetetlen csodát érhetünk el! A gyermek azt fogja megszeretni, amit megismertetnek vele, amit apa és anya, meg a nagyszülők is esznek! Kérni fogja ahogy a csokit is csak minél fiatalabb korban erre kell szoktatni pozitív példával.

A zöldségek, főzelékfélék és gyümölcsök energiaszegények. Ezt úgy tarthatjuk leginkább fent, ha nem dúsítjuk, rántjuk, sütjük őket, nem adunk hozzá zsiradékot, és leginkább nyersen vagy párolva fogyasztjuk. Ez az élelmiszercsoport a vízben oldódó élelmi rostok (pektin) és a vitaminok fontos forrása, ezért betegségmegelőző hatása is van. Elég ha csak a C-vitamin, A-vitamin, a béta-karotin, a  folsav, és az E-vitaminra utalunk. Ráadásul nincs bennük koleszterin, mely az érelmeszesedés kialakulásában játszik fontos szerepet.

Nem mindegy persze milyen zöldséget és gyümölcsöt választunk.
A hosszan tartó tárolás és főzés csökkenti a vitamintartalmat. Télen a mirelit korszakban kerüljük a tartósítószeres készítményeket. Ezért válogassuk meg mit vásárolunk. Az óriás, természetellenes méretű és színű, több ezer km-ről hűtőkocsikban ideszállított tömegáru helyett a piacon járva igyekezzünk permettől, műtrágyától mentesen termelt zöldséget és gyümölcsöt venni. Ma már ez sokszor nem egyszerű feladat.

 

Mivel napjaink étkezési kultúrájában nem kap kellő hangsúlyt a gyümölcs és zöldségfélék bevitele a szervezetbe, szükség van annak pótlására. Erre a Biyovis is kiváló lehetőséget biztosít étrend-kiegészítő termékei révén.

 
A folytatásban tovább elemezzük a táplálékpiramis egyes lépcsőit a Tej és tejtermékek,  a húsok, húskészítmények, halak, tojás – csoport, a zsiradékok, az édesség és cukor, a só és sózás, illetve a koleszterint témakörében.
Kattints ide a 2. részhez! 


BELÉPÉS
Elfelejtette Jelszavát?
OK
Kosár
A kosár üres.
 



Herba Gold Nonimed Purex

© 2009 Minden jog fenntartva | ÁSZF | Adatkezelési tájékoztató
Az oldal megtekintéséhez legalább Internet Explorer 7 ajánlott, 1024x768 felbontásban.